Hírek  --  SZTE ZMK hírarchívum  --  SZTE ZMK 2014. március

Fricsay_Ferenc_Kamaraterem

Gyenge Enikő zenetörténész előadása március 18. 11.30 Liszt terem

2014. március 13.

GYENGE ENIKŐ zenetörténész 1961-ben született Kolozsváron. Tanulmányait szülővárosában, a G. Dima Zeneakadémia zenetudomány tanszakán, majd a svájci Freiburg (Fribourg) Miséricorde Egyetemén végezte. 1988-tól Magyarországon él, jelenleg a Hungaroton magyar lemezcég szerkesztője. Szakterülete a 18. század második felének egyházi zenéje, ezen belül Joh. Michael Haydn és K. Ditters von Dittersdorf nagyváradi munkássága. 2000-től a Hagyományok Háza keretében közreműködik a Lajtha-hagyaték feldolgozásában, valamint a Lajtha Archívum és Dokumentációs Központ létrehozásában. Lajtha válogatott, kiadatlan leveleit a Muzsika 2003. évfolyamának 2., 3., 4. és 6. számában adta közre "Önarckép tollal" címen.

Lajtha László (1892–1963), zeneszerző és néprajzkutató, a magyar táncház-mozgalom atyja, Bartók és Kodály kortársa és munkatársa, zeneszerzőként kettejük árnyékából örökké kitörni igyekvő „harmadik”, a 20. század legtermékenyebb magyar szimfónia- és vonósnégyes-szerzője, a 30-as években a párizsi koncertélet sikeres szereplője, a Francia Szépművészeti Akadémia levelező tagja… Rövid „lajthológia” képekkel-dokumentumokkal, majd elemző betekintés a vonósnégyes-szerző műhelyébe.