Ulrich Jasper Seetzen: Úton a Duna mentén Magyarországon (szerk., ford. Detlef Haberland, Katona Tünde)

borito_kepe_kiadoiUlrich Jasper Seetzen: Úton a Duna mentén Magyarországon = Unterwegs auf der Donau in Ungarn 1802

A frízföldi Jeverből származó természettudós, Ulrich Jasper Seetzen (1767–1811), 1802-ben indult felfedező útra, amelynek célja az Egyenlítői Afrika térsége volt. Hasonlóan a terv különlegességéhez már az utazás első szakasza is szokatlannak bizonyult: nem a Földközi-tengeren akart eljutni Afrikába, hanem Európán vágott át Konstantinápolyig, majd a Közel-Keleten jutott el Jemenig, hogy onnan vágjon neki az utolsó szakasznak.

Kötetünkben a nagy utazás magyarországi szakaszáról készült feljegyzéseit adjuk közre, magyar és német nyelven, gazdagon illusztrálva. Seetzen utazás közben mindent aprólékosan feljegyzett, s így napról napra nyomon követhető, mit tapasztalt. Az érzékletes leírásból kitűnik, hogy egzotikum érzete hatja át a Magyarországon átélt élményeket és találkozásokat – a mai olvasó előtt pedig egy letűnt kultúra képe sejlik fel. Kevés külföldi szerzőtől származó magyarországi útibeszámolót ismerünk a 19. század elejéről, Seetzen tehát fontos szemtanúja ennek az időszaknak.

Budapest – Hildesheim, Balassi Kiadó – Georg Olms Verlag, 2020.
400 o. ISBN 978-963-456-074-6; 978-3-487-15933-1

Friss Hírek

Friss Hírek RSS

cover-weblap-01

A Kolozsvárról Szegedre költözött Magyar Királyi Ferencz József Tudományegyetemen 100 évvel ezelőtt, 1924-ben Buday Árpád és Banner János kinevezésével indult meg a régészeti intézet működése. Az elmúlt 100 évben kisebb kihagyással ugyan, de folytonos volt a régészeti oktatás, és tudományunk olyan meghatározó alakjai tanítottak és kutattak az intézetben/tanszéken, mint Trogmayer Ottó és Fodor István. Az egykori oktatóinkra is megemlékezve az intézet/tanszék fennállásának centenáriumát több, az esemény fontosságához méltó programmal ünnepeljük meg 2024. május 21. és 23. között.